$1179.5
This boom turns your Field Boss®-equipped UTV into a full-fledged spray rig, perfect for extremely efficient field or acreage spraying by covering up to 30′ in one pass.
20 Feet Steel Boom
Features include:
-
Boom Width Unfolded: 20 feet
-
Number of Nozzles: 12
-
Boom Width Folded: 84 inches
-
Spray Coverage: 20 feet
-
Boom Type: Galvanized Steel
-
Roundup Ready: Yes
-
Nozzle Spacing: 20 inches
-
Plumbing Configuration: Left, Center & Right
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 240" |
| Width | 14.5" |
| Height | 10.5" |
| Weight | 85lbs |
| Key Specs | |
|---|---|
| Manufacturer | Enduraplas |
| Material | Galvanized Steel |
| Shipping Height | 11" |
| Shipping Length | 240" |
| Shipping Weight | 85lbs |
| Shipping Width | 15" |
| Ship Class | OVS |
