625 Gallon Plastic Open Top Batch Storage Tank in White
Open Top Tanks are selected for collection systems, temporary liquid storage or as secondary containment for vertical tanks in indoor or outdoor stationary installations. Tanks are manufactured from medium- or high-density polyethylene with U.V inhibitors. Tank walls are translucent for level viewing and equipped with gallon indicators.
Specifications and Features:
- Designed for secondary containment
- Hand holds are provided on each side for handling
- Tanks nest together for transport and storage
NO LID AVAILABLE
145 LBS.
1.7 SPECIFIC GRAVITY RATING
| Dimensions | |
|---|---|
| Length | 108" |
| Width | 72" |
| Height | 24" |
| Weight | 145lbs |
| Key Specs | |
|---|---|
| Manufacturer | Ace Roto-Mold |
| Color | White |
| Gallon Capacity | 625 |
| Specific Gravity | 1.7 (Max 14.19 lbs/gal) |
| Material | Polyethylene |
| Max Temperature | 120F/48C |
| Warranty | 3 years |
| Shipping Height | 24" |
| Shipping Length | 108" |
| Shipping Weight | 145lbs |
| Shipping Width | 72" |
| Ship Class | LTL |
| NMFC Code | 156600-02 |



