7,011 Gallon 15 Degree Cone Bottom Storage Tank- No Stand
SKU
EP-THC0711WH
Manufacturer Part
THC0711WH
7011 Gallon 15 Deg Cone Bottom Tank (Stand Sold Separately)
7011 gallon cone bottom plastic tanks are used for chemical and water storage. With built-in UV inhibitors prolonging the life of your tank, one should expect 20+ years on the tank lifecycle.
| Tank Specifications: | |
|---|---|
| Lid Size: | 16" |
| Inlet/Overflow Fitting: | N/A |
| Outlet Fitting: | 3" |
| Specific Gravity: | 1.9 |
| Material: | FDA Approved Polyethylene |
| Gallon Calibration Marker: | Yes. Molded In |
| UV Inhib: | Yes |
| Tie Down Lugs: | Yes |
| Colors: | Green, Black, Yellow, White |
STAND SOLD SEPARATELY
| Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 142" |
| Length | 142" |
| Width | 142" |
| Height | 139" |
| Weight | 2800lbs |
| Outlet | 3" |
| Lid Size | 16" |
| Key Specs | |
|---|---|
| Manufacturer | Enduraplas |
| Color | White |
| Gallon Capacity | 7011 |
| Specific Gravity | 1.9 (Max 15.87 lbs/gal) |
| Cone Degree | 15 |
| Material | Polyethylene |
| Warranty | 10 years |
| Disclaimers | STAND SOLD SEPARATELY |
| Shipping Height | 139" |
| Shipping Length | 142" |
| Shipping Weight | 2800lbs |
| Shipping Width | 142" |
| Ship Class | OVS |
| NMFC Code | 156600-01 |
We found other products you might like!




